Jánošík spojil detských výtvarníkov z Poľska a Slovenska

17.04.2007 Poprad

Liptovský Mikuláš 17. apríla (TASR) - Približne 180 výtvarných prác o ľudovom hrdinovi Jánošíkovi predstavuje slovensko-poľská výstava, ktorú sprístupnili dnes v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši.
Do súťaže prišlo 392 prác z 24 základných umeleckých škôl (ZUŠ) zo Slovenska a 525 od poľských detí. Porota ocenila 20 najlepších diel a ďalšie najhodnotnejšie vybrala na výstavu, ktorá bude sprístupnená do 25. apríla. Výtvarnú súťaž detí zo Slovenska a Poľska pripravilo združenie Euroregión Tatry v spolupráci s Domom kultúry v Liptovskom Mikuláši.
\"Slovenskú časť súťaže sme určili pre ZUŠ, ale v Poľsku toto obmedzenie neplatilo, lebo nemajú tento systém umeleckej výchovy detí. Tvorcovia pri spracovaní témy Jánošík, ľudový hrdina použili najrozmanitejšie výtvarné techniky. Prevládali tempery, ale aj grafika, malí poľskí výtvarníci využili aj maľovanie na sklo, \" uviedla pre TASR
Justyna Chovaňáková zo združenia Euroregión Tatry v Kežmarku
dodala, že výstavu predstavia aj v ďalších mestách patriacich do združenia. Okrem toho ocenené práce budú skrášľovať aj ich nové priestory v Kežmarku, ktoré predpokladajú slávnostne otvoriť začiatkom júna.
\"Výtvarné súťaže chceme organizovať každoročne na inú tému, ktorá bude blízka poľským aj slovenským deťom. Ľudového hrdinu Jánošíka poznajú na obidvoch stranách Tatier, \" povedala Chovaňákova.
 

Vyberte región