Českí senátori považujú východné Slovensko za perspektívny región

26.04.2007 Poprad

Poprad 26. apríla (TASR) - Za perspektívny región, kde po dobudovaní diaľničnej siete možno očakávať vysoký záujem investorov, označila východné Slovensko delegácia českých senátorov, ktorí dnes navštívili ...
Predseda výboru pre hospodárstvo, poľnohospodárstvo a dopravu Senátu Parlamentu Českej republiky Ivan Adamec pre TASR konštatoval, že región je nástupom na východné trhy. \"Boli by sme radi, keby si to české firmy uvedomili a boli tu skôr, ako prídu firmy zo západnej Európy a začne sa obrazne povedané - boj o miesto na slnku. \"
Dodal, že príjemným prekvapením pre neho bol rozvoj priemyselných zón, osobitne v Kechneci pri Košiciach, kde urobil výrazný kus práce starosta obce. Vyzdvihol aj ústretovosť ľudí v Košickom i Prešovskom samosprávnom kraji, ktoré doposiaľ navštívili.
Isté rezervy sú podľa neho na vidieku, kde cítiť nedostatok peňazí, ale Slovensko v súčasnosti v makroekonomických ukazovateľoch vykazuje znaky európskeho tigra a \"my veríme, že tento boom bude pokračovať\", čo prejaví sa aj v peňaženkách občanov východoslovenských dedín.
Nové štáty európskej 27-ky majú isté problémy začleniť sa do režimu pôvodných 15 štátov, a tu vidí predseda výboru priestor na spoluprácu, aby sa vedeli dohodnúť na postupe pri riešení spoločných problémoch, napríklad v oblasti poľnohospodárskej politiky. Šancu uspieť majú nové krajiny, ak budú jednotné.
Na otázku, čo môže Slovensko urobiť v oblasti cestovného ruchu z pohľadu českých turistov, predseda výboru konštatoval, že zlepšiť možno turistickú infraštruktúru, kvalitu ciest. Súčasne konštatoval, že v regióne sa darí zvyšovať úroveň služieb, čoho dôkazom je aj popradské AquaCity.
Delegácia senátorov navštívi v piatok Žilinu.
 

Vyberte región