V Červenom Kláštore sprístupnili vzácny kostol sv. Antona Pustovníka

28.04.2007 Stará Ľubovňa

Červený Kláštor 28. apríla (TASR) - Dominantou Národnej kultúrnej pamiatky Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore na Zamagurí je kostol sv. Antona Pustovníka, ktorý dnes slávnostne otvorili pre verejnosť.
Pamiatkovému úradu sa podarilo po takmer polstoročí ukončiť reštaurátorské práce v interiéri a sprístupniť návštevníkom Pienin ďalšiu vzácnu pamiatku.
Stredoveký kostol sv. Antona Pustovníka je súčasťou kláštora, ktorý v roku 1319 založili kartuziáni. Po viacerých zmenách majiteľov v polovici 18. storočia dostal zaujímavú barokovú výzdobu, hlavný oltár a bočné oltáre. Z rovnakého obdobia je aj štuková a maliarska výzdoba. \"V gotickej architektúre kostola je veľmi zaujímavá baroková maliarska a štuková výzdoba, \" priblížila výnimočnosť pamiatky historička umenia Eva Špaleková z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, ktorého kolektív sa podieľal na obnove.
Kláštorný areál slúži v súčasnosti ako múzeum. Návštevníkom približuje život tamojších mníchov. Známy je predovšetkým mních Cyprián, ktorý sa venoval bylinárstvu a zostavil aj herbár.
Sprístupnenie kostola bolo súčasťou celodenného programu v rámci dnešného otvorenia letnej turistickej sezóny v Pieninách, ktoré pokračovalo popoludní symbolickým odomykaním vôd Dunajca. Zamagurskí pltníci by privítali výdatnejší dážď, keďže hladina hraničnej rieky Dunajec je veľmi nízka.
 

Vyberte región