Kovaľčuk stiahol tím z ceremoniálu, Rusi sa ospravedlnili fanúšikom

18.05.2015 Celý región

Moskva 18. mája (TASR) - Ruskí hokejisti túžili na svetovom šampionáte v Česku obhájiť zlato z Minska, ale ich plány im rázne prekazila suverénna Kanada. Zverenci trénera Olega Znaroka iba ťažko trávili drvivú finálovú prehru 1:6, po zápase nezniesli pohľad na dekoráciu nových šampiónov a počas slávnostného ceremoniálu sa na príkaz kapitána Iľju Kovaľčuka odobrali predčasne do šatne.

Hráčom zbornej sa po prehre už nechcelo ísť ani po strieborné medaily. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel musel na ruské hviezdy mávať, aby si prišli prevziať druhý najcennejší kov. Lenže pre zdrvených Rusov bol pohľad na oslavujúceho súpera natoľko frustrujúci, že sa vzápätí odobrali do kabíny, čo ocenili diváci piskotom. K akcii zavelil Kovaľčuk, ktorý pri dvierkach ďakoval spoluhráčom za turnaj. Lídra tímu najprv neposlúchol Alexander Ovečkin, ktorý vedel, že takýto odchod je prejavom nedostatku rešpektu voči súperovi, na modrej čiare zostali okrem neho stáť aj ďalší šiesti hokejisti Malkin, Tichonov, Panarin, Dadonov, Kulikov a Mironov. Vydržali však iba do chvíle, keď Sidney Crosby prevzal majstrovský pohár. Potom si pre sedem "rebelov" prišiel osobne Kovaľčuk. Zatiaľčo v O2 Aréne hrala na počesť víťazov kanadská hymna, boli už všetci ruskí hráči dávno v útrobách štadiónu, kde väčšina z nich ani nereagovala na žiadosti novinárov o rozhovory. Jednou z mála výnimiek bol Vladimir Tarasenko. "Takto nemôžeme hrať. Musíme sa ospravedlniť fanúšikom. Je to frustrujúce a trápne," priznal krídelník St. Louis Blues, ktorý si nezavesil striebornú medailu na krk, ale držal ju iba v ruke.

Obranca Dmitrij Kulikov bol jedným z tých, ktorí vydržali na ľade aj pri dekorácii kanadských šampiónov. "Neviem povedať, prečo sa stalo, že jedna skupina hráčov začala opúšťať ľad a druhá zostala. Nechcel som odísť, pretože som si myslel, že po kanadskej hymne bude znieť aj ruská. Myslím si, že napriek vysokej prehre všetci chlapci bojovali a snažili sa podať čo najlepší výkon," citoval Kulikova R-Sport.

Ovečkin, ktorý posilnil zbornú až na záverečné dva zápasy turnaja, odmietol tvrdenia, že sa na ruských hokejistoch prejavila únava z náročnej sezóny. "Nepovedal by som, že hráči už boli vyžmýkaní ako citrón. Samozrejme, niekto mohol byť unavený viac a niekto menej, ale všetky tímy mali rovnaké podmienky," uviedol kanonier Washingtonu podľa agentúry TASS. Hoci sa Rusi rozlúčili so šampionátom nečakaným debaklom, Ovečkin považuje turnaj za vydarený: "Ako povedal tréner Oleg Znarok, aj striebro je medaila. Bojovali sme, snažili sme sa, bohužiaľ, Kanada bola oveľa silnejšia ako my."

Ruskí hokejisti sa po finále dlho v Prahe nezdržali a hneď v noci odcestovali domov. Po prílete na letisko Vnukovo v Moskve v skorých ranných hodinách prehovoril k médiám generálny manažér reprezentácie Andrej Safronov. "Spomeňte si, koľko hráčov nám vypadlo pred šampionátom a počas šampionátu pre zranenia. Napriek tomu sme poskladali silný tím. Všetci sme chceli vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Žiaľ, nedeľa nebola naším dňom. Fanúšikovia, prosím, ospravedlňte nás, že sme nevyhrali," povedal.
 

Vyberte región