Plenér v Prešove za účasti umelcov zo siedmich krajín uzavreli výstavou

31.05.2007 Prešov

Prešov 31. mája (TASR) - Vernisážou výstavy diel, ktoré vznikli počas dvojtýždňového výtvarného plenéru, uzavreli dnes svoj pobyt v Prešove umelci zo siedmich krajín strednej a východnej Európy.
V poradí piaty ročník podujatia pripravila tunajšia súkromná Galéria Átrium za finančnej pomoci Ministerstva kultúry SR a pod záštitou primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho.
Plenér sa začal v pondelok 21. mája a príslušníci rôznych umeleckých generácií vytvorili približne sto diel, ktorých hlavnou zadanou témou boli interiéry a exteriéry prešovských kaviarní a vinární. Galéria Átrium na tento účel uzavrela dohodu s niekoľkými zariadeniami, umelci však mohli tvoriť aj mimo stanovený rámec. Ako povedal riaditeľ galérie Stanislav Šalko, prevládajúcimi maliarskymi technikami boli olejomaľba a akryl. Podľa zásad plenéru dve diela každého z 12 zúčastnených tvorcov zostávajú pre galériu.
Viacerí umelci z partnerských miest Prešova, napr. z Prahy, Nyiregyházy, Mukačeva, Gabrova či Nowého Saczu, zavítali na plenér i do samotného Prešova prvý raz. Naopak, skúsenými harcovníkmi boli napríklad György Tamás Madarassy alebo Kazimierz Twardowski. Šalko všetkých pochválil, že vytvorili výborný kolektív. Na tomto názore sa zhodli aj samotní umelci. Madarassy dodal, že patrí k umelcom, ktorí dlhšie v sebe spracúva to, čo prežil, a tak je to aj s jeho účasťou na tomto plenéri.
Výstava potrvá dva mesiace, potom sa podľa slov majiteľa galérie Andreja Balenčina ml. presunie do Košíc.
 

Vyberte región