V Baku otvorili premiérové Európske hry, ozdobou ceremoniálu Lady Gaga

12.06.2015 Celý región

Baku 12. júna (TASR) - Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev v piatok večer o 19.42 SELČ oficiálnou formulkou otvoril premiérové európske hry. Ozdobou otváracieho ceremoniálu na 68-tisícovom Olympijskom štadióne v Baku bolo vystúpenie popovej hviezdy Lady Gaga, ktorá spoza kvetami posiateho piana zaspievala slávny hit Johna Lennona "Imagine".

Americká speváčka Lady Gaga počas slávnostného otváracieho ceremoniálu premiérových Európskych hier 2015 v azerbajdžanskom Baku 12. júna 2015. Podujatie, na ktorom sa zúčastní vyše 6000 športovcov z 50 krajín starého kontinentu, sa začne v piatok 12. júna 2015 v azerbajdžanskom Baku a potrvá do 28. júna 2015.

tváracej ceremónii predchádzal bohatý kultúrny program. Ten režíroval Dimitris Papaioannou, ktorý sa podieľal aj na slávnostnom otvorení OH 2004 v Aténach. "Bola to pre mňa pocta i poriadne výzva," povedal Papaioannou, ktorý sa postaral o pompéznu šou.

Počas dvoch hodín organizátori predstavili históriu krajiny ležiacej na pobreží Kaspického mora. Na plochu nastúpili dievčatá v širokých sukniach, ktoré vytvorili svojim pohybom pre kamery na streche farebné obrazce. Začiatok i koniec ich vystúpenia orámoval hlasitý ohňostroj. Všetko sa pritom nieslo v duchu hesla, ktorým sa krajina propaguje: "Európa s nádychom Orientu".

Potom na pódiu vystúpil paralympijský víťaz v džude Ilham Zakijev s pochodňou ako prvý náznak zapaľovania ohňa hier, ku ktorému sa všetko vrátilo o hodinu a pol v samom závere ceremoniálu. Nechýbalo ani tradičné defilé výprav, vlajkonosičom slovenskej bol triatlonista Richard Varga. Na všetko dohliadal šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorého kamery zachytili vedľa ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Bol to pre mňa fantastický zážitok. Nečakal som, že tu v Baku postavili taký veľkolepý štadión, ani že bude vypredaný. A moje pocity zo sledovania programu sú úžasné," povedal Richard Varga pre webový portál Slovenského olympijského výboru (SOV).

Na EH sa zúčastní až šesťtisíc športovcov z 50 krajín, Slovensko bude zastupovať 170 priamych účastníkov.
 
 
 

Vyberte región