Petrisku potešila úroveň hier, no chýbala mu slovenská medaila

17.06.2015 Celý región

Baku 17. júna (TASR) - Slovenská kanoistika nezískala na prvých európskych hrách ani jednu medailu a tak prezident zväzu Robert Petriska nemohol hodnotiť úspešne. Na druhej strane ho potešilo, že podujatie sa z pohľadu jeho športu dá porovnať s olympijskými hrami a taktiež podmienky pre športovcov.

"Nebudeme si klamať, nemáme sa čím chváliť. To sa môžeme iba medailami a tie nemáme. Musíme však brať do úvahy, že tieto hry boli veľmi dobre obsadené. Tak ako sme boli vyzvaní Európskym olympijským výborom, aby sme poslali najsilnejšiu zostavu, tak ju poslali aj ostatné krajiny. Bolo tu viacej krajín ako na olympiáde a ich nominácie boli ešte širšie a kvalitnejšie. Takže úroveň kanoistiky pokojne môžeme porovnať s OH," povedal pre TASR.

Posledná slovenská medailová nádej zhasla po chybe ženskej K2 na 200 m trati. Martina Kohlová s Ivanou Kmeťovou predtým obsadili vo finále na 500 m 7. priečku. Z ďalších želiezok v ohni neuspela ani K4 na 1000 m, ktorá skončila 7., a dvojkajaku v zložení Erik Vlček a Juraj Tarr ušiel len tesne bronz. "Mrzí nás, že v K2 na 1000 m nebola medaila, ale ceníme si výkonnostný postup, keďže v Račiciach nebola naša loď ani vo finále. Dostali sa na 4. pozíciu. Dokázali tak, že patria medzi elitu a verím, že záverečná príprava na MS bude ešte kulminovať a nebudú problémy s kvótami na OH," pokračoval Petriska.

Hlavným cieľom slovenskej kanoistiky na tento rok sú práve majstrovstvá sveta. V Miláne totiž pôjde o miestenky na budúcoročnú olympiádu do Rio de Janeiro. "Možno tak budeme manipulovať s obsadením K4. Chceme zostaviť takú silnú loď, ktorá dokáže vyjazdiť olympiádu. Máme kvalifikáciu, na ktorej pôjdu proti sebe dva štvorkajaky na 1000 m. Chceme ďalej testovať mladú posádku, či sa dostane do formy, akú mala minulý rok. Potrebujeme miestenky na olympiádu, bez nich nebude kanoistika v dobrej situácii," upozornil Petriska.

Celkovo hodnotil prvú európsku olympiádu a hlavne jej časť v Mingačevire kladne. "Je to dobre vybudované a veľmi pekné. Podmienky pre športovcov tu boli veľmi dobré. Všetko v poriadku, ubytovanie, strava i príprava športovcov bola na sto percent zabezpečená." Jedinú výčitku mal voči tribúne. "Jej postavenie a tiež zóny pre trénerov a športovcov bolo nezvládnuté, pretože sme nemali možnosť sledovať priebeh trate. Z tribúny bolo vidieť iba posledných asi 200 metrov. Navyše chýbali aj obrazovky v hangároch pre lode. Na kvalite a kvantite súťaže to však nič nemenilo," dodal.
 

Vyberte región