Dni mesta Prešov spojili s oslavami 760. výročia prvej zmienky o meste

04.06.2007 Prešov

Prešov 4. júna (TASR) - Celotýždenný program Dní mesta Prešov pripravený pri príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o tomto meste sa začal dnes.
Bohatú ponuku spoločensko-kultúrnych akcií pre verejnosť odštartovala na pešej zóne partia šachu. Na veľkoplošnej šachovnici ako prvý potiahol bielym pešiakom primátor mesta Pavel Hagyari. Protivníkom mu bol šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik. V ďalších ťahoch so živými figúrami - členmi skupiny Animatus Lusus z Banskej Štiavnice nahradila primátora veľmajsterka Eva Repková.
V historickom centre mesta sa začal Prešovský Montmartre 2007, počas ktorého výtvarní umelci portrétujú na želanie okoloidúcich. Odvážlivci dostali možnosť poloziť si na skale priamo v meste.
Podvečerné a večerné hodiny budú patriť vystúpeniam hudobných skupín a spevákov vždy iného žánru. Dnes bol na program folk a rock.
V rámci Dní mesta Prešov zaplnili pešiu zónu stánky s občerstvením. Nechýba ani stánok so suvenírmi, ktoré mestská samospráva dala vyrobiť k 760. výročiu prvej písomnej zmienky o Prešove.
V utorok 5. júna je na programe Deň záchrany života venovaný odberu krvi, ktorý vykoná Národná transfúzna spoločnosť v uliciach mesta. Od štvrtka 7. júna až do konca týždňa sa uskutoční 8. ročník Trojičného jarmoku spojený s vystúpením skupín historického šermu.
Prvá písomná správa o Prešove (pod maďarským názvom Epuries) pochádza zo 7. novembra 1247 a je ňou listina kráľa Bela IV.
 

Vyberte región