Slovenský šéf výpravy hodnotí hry v Baku: Sedem medailí je fantázia

27.06.2015 Celý región

Baku 27. júna (TASR) - Šéf slovenskej výpravy Branislav Delej je spokojný s výsledkom na premiérových európskych hrách. Pred ich štartom si želal päť cenných kovov, no slovenskí reprezentanti ich nakoniec získali v Baku až sedem.

"Je to nadplán. Čakal som päť medailí a máme ich sedem, aj keď som ich predpokladal niekde inde. Prekvapil nás box a zápasenie. Na druhej strane mňa osobne sklamala kanoistika, kde sme boli bez medaily. Veril som aj Danke Bartekovej, ktorá mala nakoniec dve štvrté miesta. No je to dobré tak, ako to je. Sedem medailí je fantastický úspech," zhodnotil prvú kontinentálnu "olympiádu".

O slovenské cenné kovy sa postarali zlaté družstvo atlétov a strelci Erik Varga so Zuzanou Rehák-Štefečekovou v mix trape, striebro si vybojovali strelec Pavol Kopp, ktorý zároveň získal aj miestenku na olympiádu do Ria, a Varga v individuálnom trape. Tri bronzové kovy získali Juraj Tužinský vo vzduchovej pištoli 60, zápasník István Lévai a boxer Viliam Tankó. "Medaily sú čerešničkou na torte. No ja som mal na krku organizačne zvládnuť celé podujatie, takže odmena je aj to, že sa to z našej strany podarilo. Logistiku dopravy, ubytovania, starostlivosti o športovcov, čo ohodnotili všetci vedúci športov, sme zvládli. Nedošlo k žiadnym nepriaznivým udalostiam a to je pre mňa najväčšie zadosťučinenie," pokračoval Delej.

Pre šéfa slovenskej výpravy bol najťažší úvod veľkého podujatia: "Najhoršie boli prvé dni, kým sme sa ako tím vnútorne zorganizovali, zadelili a zadefinovali si úlohy, aby ten manažment fungoval. Potom to už celkom išlo. Vydýchli sme si, keď odišli atléti. V ten deň odchádzalo okolo sto ľudí. Teraz je nás tu 35, takže je to už úplná pohoda a taký oddych."

Uznávaný športový lekár je neodmysliteľnou súčasťou slovenských výprav na najväčších športových podujatiach. Kým na tých uplynulých sa tradične staral o zdravie reprezentantov, na európskych hrách v Baku sa prvýkrát predstavil v úlohe vedúceho výpravy. "Podstatne náročnejšie je robiť šéfa výpravy. Lekár si robotu organizuje sám a stará sa o chorých a zranených. Má oveľa viac času. V pozícii vedúceho výpravy som vstával ráno pred siedmou, pretože už 7.30 bol míting šéfov výprav a chodil som späť okolo druhej, tretej v noci. Starostí bolo naozaj veľmi veľa," porovnal obe funkcie.

Napriek pracovnej vyťaženosti ho podujatie v Baku nadchlo a ocenil prácu azerbajdžanských organizátorov. "Hry sa mi veľmi páčili. Fungoval transport, jedáleň, bola tu dobrá strava a aj hygiena na úrovni. Páčilo sa mi, že organizátori to zvládli na úrovni, ako veľké hry. Aj naši športovci boli prekvapení, že takéto veľké podujatie sa dá tak perfektne zorganizovať. Rozmýšľal som aj nad negatívami, ale na nič som neprišiel. Jedine, keď nám na pol dňa vypadli telefóny, bolo to hneď na začiatku po otváracom ceremoniáli, ale nijako to neovplyvnilo našu prácu," pochvaľoval si.

Najviac ho potešil prístup športovcov. "Absolvoval som už niekoľko veľkých podujatí a hlavne na olympiádach je taký príznak, že športovci tam prídu už s tým, že nomináciou splnili svoj cieľ. U niektorých je potom prístup k súťažiam laxnejší. Tu podali všetci stopercentné výkony," dodal.
 

Vyberte región