Soľnobanské čipkárky chystajú medzinárodný festival

18.06.2007 Prešov

Prešov 18. júna (TASR) - Vyše 100 čipkárok zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Estónska, Chorvátska a Belgicka príde predviesť svoju zručnosť na siedmy ročník medzinárodného festivalu paličkovanej čipky. ...
Podľa informácií, ktoré dnes na tlačovej konferencii poskytli predstaviteľky Soľnobanského čipkárskeho cechu so sídlom v Prešove, úplnými nováčikmi budú tvorkyne z Chorvátska. Okrem výroby domácej čipky odprezentujú aj slovinskú. Zo Slovenska sa do Prešova chystajú kluby čipkárok z Nových Zámkov, Bratislavy, Moldavy nad Bodvou i jednotlivci z Novej Dubnice, Španej Doliny, Piešťan, z regiónu Hontu a Gemera, Košíc, Brezovej pod Bradlom a zo Serede.
Festival má celý rad sprievodných akcií – škola čipky, módne prehliadky, výstavy. Škola tradičných druhov slovenskej klasickej čipky a modernej čipky pod vedením Jany Frajkorovej sa už aj začala. Výstav na ploche asi 150 metrov štvorcových bude päť, napr. slovenská súťaž paličkovanej čipky na tému Kvet s účasťou asi 60 prác či výstava členiek klubu z českého Letohradu. Dovedna bude vystavených asi 500 čipiek. Vyrábajú sa z ľanových a bavlnených nitiek, drôtu, špagátu a aj kombinácií.
Festival druhý ročník po sebe prichýlilo Slovenské technické múzeum vo svojej expozícii umiestnenej vo varni František.
Organizujúci cech je občianskym združením, ktorého predsedníčkou je Božena Šimková. Ako poznamenala, z deviatich podaných projektov \"vyšli len tri\", tie podstatné neuspeli podľa nej pre nepodstatné veci. Ak napr. z Chorvátska prídu lietadlom, tak 30 percent z nákladov na pobyt hradia si účastníci, zvyšok štát. \"To je zatiaľ u nás nepredstaviteľné, ministerstvo kultúry na naše požiadavky nijako nereaguje, \" dodala.
Najstaršou členkou cechu je 81-ročná Irena Pivovarníková, členom cechu je aj jeden muž, 76-ročný Rudolf Minarčík. \"Už si ani nepamätám, kedy som vyrobil prvú čipku, možno deväťročný, \" poznamenal s nadhľadom.
 

Vyberte región