Myšlienky tolerancie bude v Prešove šíriť festival Stanica Východ

05.09.2007 Prešov

Prešov 5. septembra (TASR) - V Prešove sa 14. septembra uskutoční medzinárodný hudobný festival Stanica Východ, ktorého hlavnou myšlienkou je šírenie tolerancie, vzájomného porozumenia a kultúrna výmena medzi rómskym a ...
Na festivale sa zúčastnia interpreti zo Slovenska, Holandska a Nemecka, ktorí budú pracovať s mladými talentami z Prešova a okolia.
Festival Stanica Východ odštartuje Letná škola, ktorá bude od 10. do 14. septembra. Je určená rómskym a nerómskym deťom a mládeži, ktoré si budú rozvíjať svoj talent v hre na hudobné nástroje, v speve, maľbe a tanci pod dohľadom skúsených domácich aj zahraničných lektorov.
Počas tohto týždňa deti z prešovských základných škôl vyjadria maľbami na kartón svoje vnímanie Rómov a spolunažívania s nimi. Ich diela budú tzv. promenádou farieb na ceste z centra mesta do Starej Tehelne.
Hlavný hudobný program sa začne v piatok 14. septembra o 16.00 h v centre mesta pred mestským úradom. Vystúpi umelecký súbor PUĽS, hudobná skupina TOSARA a deti zo ZŠ Matice Slovenskej. Potom sa v Starej Tehelni uskutoční hlavná hudobná časť programu. Svoju kompozíciu spolu s klasickými hudobníkmi predstaví Merlijn Twaalfhoven z Holandska, vystúpi nemecko-poľská skupina Radio Robotnik, Janka Sendrei, skupina FARSA DUO, Orchester SUŠ Košice a účastníci Letnej školy. Program vyvrcholí vystúpením skupiny IMT SMILE.
Partnermi projektu sú Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Slovenskej republike, Úrad vlády Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry a Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, mesto Prešov a ďalší.
TASR informovalo Občianske združenie Euforion.
 

Vyberte región