Na festival Prešov číta rád prídu slovenskí i českí literáti

12.09.2007 Prešov

Prešov 12. septembra (TASR) - Prehĺbenie priameho kontaktu spisovateľov s čitateľmi a podpora čítania je cieľom knižnično-literárneho festivalu Prešov číta rád, ktorého tretí ročník sa uskutoční 19. až 21. septembra.
Ako informovala dnes na tlačovej konferencii riaditeľka Knižnice Pavla Országha Hviezdoslava (KPOH) v Prešove Iveta Hurná, festival budú tvoriť tak ako v predchádzajúcich dvoch ročníkoch najmä autorské čítania a besedy so slovenskými a českými literátmi vo všetkých pobočkách KPOH v Prešove. Na programe sú i tvorivé dielne, na ktorých sa zúčastnia aj výtvarní umelci ilustrujúci knižnú produkciu Martina Kelllenbergera a Mira Regitka. Do Prešova prídu manželia Oľga a Ľubomír Feldekovci, Jana Juráňová, Silvester Lavrík, Juraj Šebesta, Ľubo Dobrovoda, Erik Ondrejička, Peter a Marián Milčákovci a ďalší spisovatelia.
Centrom akcií bude budova hlavnej požičovne na pešej zóne a Detská knižnica Slniečko v budove KPOH na Hlavnej ulici. V Slniečku sa uskutoční v dňoch 17. a 18. septembra súťažná prehliadka knihovníckych podujatí pre deti, do ktorej vybrali z viacerých prihlásených desať detských oddelení verejných knižníc zo Slovenska a jednu z českej Chrudimi.
KPOH a Občianske združenie Slniečkovo zorganizovali festival po prvý raz pred dvoma rokmi na počesť 80. výročia začatia činnosti predchodkyne dnešnej KPOH. Premiérový ročník mal veľký úspech, prekonal ho však minuloročný - KPOH získala zaň výročnú cenu Slovenskej asociácie knižníc za rok 2006.
Tohtoročný festival sa koná pod záštitou europoslanca Milana Gaľu, ktorý na prvom ročníku krstil svoju knihu aforizmov. Akciu podporilo Ministerstvo kultúry SR, Prešovský samosprávny kraj a celý rad sponzorov.
KPOH má vyše 15 500 registrovaných čitateľov. Denne centrálnu požičovňu a pobočky v rôznych častiach mesta navštívi 1100 ľudí.
 

Vyberte región