Predstavitelia ZRUS-u sa chystajú na stretnutie s Juščenkom vo Svidníku

09.10.2007 Svidník

Prešov 9. októbra (TASR) - Predstavitelia Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska (ZRUS) chcú počas stretnutia s prezidentom Ukrajiny Viktorom Juščenkom v piatok 12. októbra vo Svidníku informovať o viacerých pálčivých ...
Ako povedal dnes pre TASR podpredseda Ústrednej rady ZRUS so sídlom v Prešove Pavol Bogdan, Juščenkovi odovzdajú list, v ktorom podrobnejšie popíšu problémy života občanov SR, hlásiacich sa k ukrajinskej národnosti a žijúcich predovšetkým na severovýchode Slovenska. Uvedú v ňom aj spôsoby riešenia svojich požiadaviek.
Bogdan konštatoval, že \"problémy v kultúrno-národnostnom živote Rusínov-Ukrajincov Slovenska pretrvávajú už dlhé roky\". V prvom rade sa ich snažia riešiť s orgánmi SR. Poznamenal, že \"v rámci programu podpory ukrajinskej diaspóry v zahraničí\" existuje aj možnosť riešení v spolupráci s ukrajinskými orgánmi. Za najvážnejšie problémy označil zánik národnostného školstva. \"A keď nie sú národnostné školy, tak pochopiteľne trpí aj národnostná kultúra a ďalšie sféry, \" dodal.
V liste označujú situáciu Ukrajincov v SR za \"skôr kritickú\" ako optimistickú. Negatívne správy o pomeroch na Ukrajine neprispievajú k intenzívnejšiemu rozvoju národnostného života, prehĺbeniu národnostného povedomia a k väčšej hrdosti na Ukrajinu. Juščenkovi chcú pripomenúť, že väčšina ukrajinského obyvateľstva žije v jednom z ekonomicky najzaostalejších regiónov Slovenska, čo má vplyv na jeho migráciu za prácou do zahraničia. Tento proces posilňuje asimiláciu s majoritným obyvateľstvom.
Podobné stretnutie predstavitelia ZRUS a iných menších organizácií pôsobiacich medzi ukrajinskou národnostnou menšinou v SR absolvovali vo Svidníku v júni 2001 s predchádzajúcim prezidentom Ukrajiny Leonidom Kučmom. Takisto mu odovzdali list s požiadavkami a námetmi na zlepšenie svojho života predovšetkým v kultúrnej oblasti s podporou Ukrajiny.
Podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov k 26. máju 2001 sa k ukrajinskej národnosti na Slovensku prihlásilo 10.814 ľudí, z nich 6781 žilo v Prešovskom a 2030 v Košickom kraji. Podľa predstaviteľov ZRUS je príslušníkov ukrajinského etnika v SR v skutočnosti niekoľkonásobne viac.
 

Vyberte región