Za zachovanie knižnice v centre Prešova zozbierali vyše 4000 podpisov

22.10.2007 Prešov

Prešov 22. októbra (TASR) - Dovedna 4019 podpisov zhromaždili organizátori petície za zachovanie centrálnej požičovne Knižnice Pavla Országha Hviezdoslava (KPOH) v centre Prešova v historicky cennej budove starej mestskej školy.
Petičná akcia sa rozbehla po tom, čo Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na zasadnutí 11. septembra prijalo rozhodnutie o zriadení Inovačného partnerského centra a jeho umiestnení do budovy, v ktorej sa centrálna požičovňa KPOH nachádza niekoľko desiatok rokov. PSK je zriaďovateľom KPOH a budova je jeho majetkom.
Predsedníčka petičného výboru a dnes už bývalá riaditeľka KPOH Iveta Hurná, ktorá sa na protest proti tomu vzdala riadiacej funkcie k 30. septembru, na dnešnej tlačovej konferencii v Prešove informovala, že od polovice septembra, keď sa petičná akcia začala, dostali aj celý rad podporných stanovísk. Predpokladá, že podpisov na petičných hárkoch bude viac, ich zber potrvá ešte niekoľko dní. Odovzdajú ju predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi (Smer-SD). \"Verím, že predseda vypočuje hlas občanov, \" dodala Hurná. Chudík by mal podľa petičnej požiadavky anulovať toto uznesenie.
Členka petičného výboru a podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Magda Vášáryová (SDKÚ-DS) označila rozhodnutie krajského parlamentu za \"kultúrne barbarstvo\". Považovala za \"psiu povinnosť zdvihnúť svoj hlas, keď sa ide rušiť knižnica\". A to aj preto, lebo je dcérou profesora literatúry a \"vyrástla som vlastne v knižnici\". Rozhodnutie parlamentu vníma ako \"veľmi zlý signál\". Vidí ho v tom, že aj iné zastupiteľstvá môžu siahnuť na lukratívne budovy v centrách miest, v ktorých sídlia knižnice. Práve preto si myslí, že je veľmi dôležité \"postavenie sa občanov proti tomu\".
Na podporu zachovania terajšieho stavu v KPOH prijalo uznesenie aj Mestské zastupiteľstvo v Prešove, ktoré požiadalo primátora mesta Pavla Hagyariho (nezávislý) osloviť predsedu PSK a hľadať riešenie na zachovanie KPOH v centre mesta. A to aj preto, lebo mesto Prešov kandiduje na získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Hurná dodala, že požiadavkou petície zostáva zachovať budovu na Hlavnej ulici číslo 139 v centre Prešova pre potreby KPOH. V niekoľkopodlažnej budove je desaťročia centrálna požičovňa, čitáreň, internetové pracovisko aj pre nevidiacich a od začiatku tohto roka jediné pracovisko Britského centra na východnom Slovensku. Denne centrálnu požičovňu a pobočky KPOH v rôznych častiach mesta navštevuje 1100 ľudí. KPOH je metodické pracovisko pre všetky verejné knižnice v kraji. Je zároveň najväčšou v kraji, má bezmála 16.000 registrovaných čitateľov.
Členmi petičného výboru boli okrem Hurnej a Vášáryovej spisovatelia Oľga Feldeková, Jozef Nagy a Erik J. Groch. Také zloženie vzniklo aj vďaka účasti všetkých menovaných na 3. ročníku knižničného festivalu Prešov číta rád, ktorý KPOH organizovala 19. až 21. septembra. Za jeho druhý ročník v roku 2006 KPOH získala pred pár mesiacmi výročnú cenu Sakačik Slovenskej asociácie knižníc.
 

Vyberte región