Zápasy MS v Rusku sa hrajú v dvoch halách. V Petrohrade a Moskve

03.05.2016 Celý región

Bratislava 2.mája (TASR) - Dejiskami 80. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji IIHF sú VTB Ľadový palác v Moskve a Športový palác Jubilejnyj v Petrohrade. Domovským stánkom slovenskej reprezentácie je menšia multifunkčná hala v meste na rieke Neva. Oficiálne ju otvorili už v roku 1967 a jej maximálna kapacita na hokejové zápasy je 7012 miest. Slovákom poskytne prístrešie v skupinovej fáze, v prípade postupu do štvrťfinále šampionátu si zverenci trénera Zdena Cígera môžu zahrať aj na väčšom štadióne, v prípade semifinálovej účasti by to bola istota.

Ruskí organizátori uprednostnili menšiu halu v meste pred väčším Ľadovým palácom s kapacitou 12.300 miest, na ktorom hrá svoje domáce zápasy účastník Kontinentálnej hokejovej ligy SKA Petrohrad. Dôvodom bol fakt, že sa v nej ani raz nepredstaví domáca "zborná". Arénu Jubilejnyj dokončili v roku 1967 a mestu ju odovzdala ako dar Federácia odborových zväzov k 50. výročiu socialistickej revolúcie. V 90-tych rokoch sa v hale vyskytli viaceré problémy, najmä s kvalitou ľadu, no v nasledujúcej dekáde sa podmienky zlepšili a vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2007 až 2009 sa multifunkčná aréna môže porovnávať s iným modernými v Európe. Krátko pred tohtoročným šampionátom ešte prešla kompletnou modernizáciou interiéru. Organizátori vymenili jednotku vyrábajúcu ľad, keďže v budúcnosti bude štadión domovským stánkom troch miestnych klubov Dinama, SKA-1946 a Levov. Vynovené sú aj šatne, centrálna hala, osvetlenie a samozrejme videokocka.
Základné údaje o štadiónoch MS 2016 v Rusku:

Športový palác Jubilejnyj, Petrohrad, oficiálne otvorenie - 1967, rekonštrukcia 2007-2009, modernizácia interiéru pred MS 2016, maximálna kapacita: 7012 divákov hokej (7700 basketbal)

VTB Ľadový palác, Moskva, oficiálne otvorenie - 26. apríl 2015, maximálna kapacita: veľká hala 12.100 divákov hokej (13.000 basketbal, 14.000 box a koncerty), malá hala: 3500 hokej (4400 basketbal, 5000 box a koncerty)

Okrúhly komplex má v priemer 94 metrov a zapadá do architektúry mestskej oblasti. Štadión sa nachádza v širšom historickom centre mesta a leží kúsok od stanice metra Sportivnaja. Vnútorné priestory sa delia na veľkú halu, malú halu, tréningovú halu a presscentrum, pričom pred samotnou budovou je veľký priestor napríklad na fan-zónu.

Okrem hokeja sa využíva aj na basketbal, pre ktorý je kapacita o čosi väčšia - 7700 divákov, no vo svojej histórii sa preslávil hlavne vďaka krasokorčuliarom. Športový klub Jubilejnyj vychoval počas svojho pôsobenia množstvo svetových či olympijských šampiónov. Trénovali tu napríklad Alexej Urmanov, Artur Dmitriev, Oksana Kazakovová, Alexej Jagudin, či Jevgenij Pľuščenko. Z ďalších športov sa tu konajú súťaže v šortreku, boxe, futsale, volejbale, gymnastike, či bojových športoch. Okrem toho hala slúži aj ako priestor na spoločenské a kultúrne podujatia. Konajú sa v nej koncerty domácich i zahraničných hviezd, výstavy, rôzne konferencie, ľadový cirkus, či oslavy Nového roka. Štadión Jubilejnyj hostil aj šampionát v roku 2000, na ktorom Slovensko získalo premiérový cenný kov - striebro.

VTB Ľadový palác, pôvodne Aréne legiend, je jeden z najmodernejších a najlepších v celej Európe. Multifunkčná budova s rozlohou 70.000 m2 leží iba desať minút metrom od centra Moskvy a v jednej budove sú hneď tri ľadové plochy. Veľká, na ktorej sa budú hrať zápasy MS, pojme na hokejové stretnutia až 12.100 divákov, menšia 3500 a do tréningovej haly sa ich zmestí asi päťsto. V najväčšej hale je zároveň aj 80 VIP boxov. Nechýbajú najmodernejšie technológie osvetlenia, výroby ľadu, či svetelné kocky. V každej z hál je samostatné presscentrum. V najväčšej majú tímy k dispozícii deväť šatní, v jednej z nich je priestor na rozcvičku a tréning. Nechýbajú miesto pre trénerov a realizačné tímy, skladovacie priestory a priestory na opravu výstroje, vlastná kuchyňa s jedálňou, veľké centrum na rehabilitáciu so saunou a jacuzzi. Malá a tréningová hala majú dokopy 18 šatní, v priestoroch komplexu sú aj tri posilňovne.

Domovské zápasy tu hrá klub KHL Dinamo Moskva a aréna si už odkrútila aj reprezentačnú premiéru, keďže sa tu vlani odohralo niekoľko zápasov Pohára Channel One. Je dejiskom aj ďalších športov. Od nasledujúcej sezóny by tu mal hrať zápasy európskych súťaží slávny basketbalový klub CSKA Moskva, konajú sa tu boxerské súboje, či ďalšie bojové športy. Ako je v súčasnosti už štandardom, multifunkčný komplex slúži aj na kultúrno-spoločenské akcie, rôzne koncerty, konferencie, či výstavy.

Ľadový palác je súčasťou projektu Parku legiend na území bývalého automobilového a strojárskeho závodu ZiL. V rámci projektu tu postavili aj Ruské múzeum hokeja a sídli tu aj ruská hokejové Sieň slávy. Následne by mali v komplexe, ktorý leží pár minút od stanice metra Avtozavodskaja, postaviť aj rezidenčné a obchodné centrum a komplex vodných športov.
 

Vyberte región