Paralympiáda odštartuje za 100 dní, do Ria ide zatiaľ 27 Slovákov

29.05.2016 Celý región

Bratislava 29. mája (TASR) - V poradí pätnáste paralympijské hry v brazílskom Rio de Janeiro odštartujú za 100 dní. Športový sviatok sa začne slávnostným ceremoniálom na ikonickom štadióne Maracaná 7. septembra a potrvá do 18. septembra.

Medzi avizovanými 4360 športovcami z takmer 150 krajín nebudú opäť chýbať ani slovenskí reprezentanti. Už dnes má istú miestenku 27 zdravotne znevýhodnených športovcov (+ 1 pilot cyklistického tandemu). Slovensko sa zúčastní na 9 z 22 športov, ktoré sú na programe hier a stále je ešte možná aj účasť v desiatom - tenise na vozíku.

Ako informoval vedúci štábu PH Rio 2016 Samuel Roško, najpočetnejšie zastúpenie budú mať v našej výprave stolný tenis a boccia (po 7 športovcov), cyklistika (5), ďalej streľba (3), lukostreľba (2) a zostávajúce atletika, paradrezúra, plávanie a tlak na lavičke po jednom športovcovi. Počet miest sa ešte v niektorých športoch môže zvýšiť.

Vo výprave nebudú chýbať niekoľkonásobní medailisti z predošlých paralympiád Ján Riapoš, Alena Kánová, Rastislav Revúcky (stolný tenis) či Veronika Vadovičová (streľba). Ale slovenské medailové nádeje sa budú upierať aj k niektorým novým tváram, ktoré v medziparalympijskom období vybojovali tituly svetových (Jozef Metelka a Patrik Kuril v cyklistike) alebo európskych šampiónov (Marcel Pavlík, lukostreľba).

Slávnostný sľub u prezidenta SR je naplánovaný na 30. augusta. Výprava odletí do Ria v troch skupinách od 31. augusta.
 

Vyberte región