Najväčšia hanba Anglicka na turnaji od roku 1950

28.06.2016 Celý región

Nice 28. júna (TASR) - Futbalisti Anglicka opäť raz na veľkom turnaji neprekročili svoj tieň. Po solídnych herných výkonoch v skupinovej fáze EURO 2016 utŕžili poriadnu hanbu, keď v pondelkovom osemfinále v Nice nestačili na Island.

Britské médiá označili výsledok za najviac ponižujúcu prehru od roku 1950, keď hrdý Albión prehral na MS s USA. Bulvár si zgustol na fakte, že Islandu s populáciou len 330.000 obyvateľov patrí v rebríčku FIFA 34. miesto. Rozdiel v renkingovom postavení či počte aktívnych futbalistov v krajine však v pondelok večer v Nice vôbec neboli vidieť.

Všetko podstatné sa udialo v prvých 20 minútach. Na vedúci gól anglického kapitána Wayna Rooneyho z penalty odpovedali Ragnar Sigurdsson a Kolbeinn Sigthórsson. Prvý menovaný využil tradičnú islandskú zbraň - dlhé autové vhadzovanie a v skrumáži dopravil loptu do siete. Sigthórssn profitoval zo slabej formy brankára Joea Harta, ktorý rovnako ako v zápase proti Walesu, keď ho prekonal z priameho kopu Gareth Bale, pustil za seba nie príliš dôraznú strelu zo strednej vzdialenosti.

Kto čakal veľký anglický nápor po zmene strán, zostal sklamaný. Zverenci Roya Hodgsona, ktorý ihneď po stretnutí odstúpil z funkcie, pôsobili na ihrisku stratene, bez nápadu či finálnej myšlienky. Naopak, Island mohol zvýšiť svoje vedenie, keď efektné nožničky Sigurdssona s námahou zlikvidoval Hart. Po finálnom hvizde naplno prepukla radosť severanov, ktorí mali v Nice opäť veľkú divácku podporu.

Veľkú zásluhu na šokujúcom postupe maličkej krajiny medzi osem najlepších tímov na kontinente má trénerské duo Lars Lagerbäck, Heimir Hallgrímsson. Skúsený švédsky kormidelník vytvoril so svojím islandským kolegom kvalitne fungujúci tandem a spoločne vybrali do tímu tých správnych hráčov. "Prežívame neskutočné pocity. Hráči opäť predviedli bojovný výkon na hranici svojich možností a podarilo sa im zdolať ďalšieho silného súpera. Ukázali srdce, charakter a veľkú bojovnosť. Ak by mi niekto pred šampionátom povedal, že vyradíme Anglicko a postúpime do štvrťfinále, tak by som ho považoval za blázna. Ale teraz žiadna prekážka nie je pre nás veľká," povedal Hallgrímsson, ktorého doplnil Lagerbäck: "Ukázali sme ten správny tímový výkon. Boli sme organizovaní, hráči do bodky splnili taktické pokyny. Cez víkend nás čaká ďalší veľký zápas." Island v nedeľu 3. júla o 21.00 h na Stade de France vyzve domáce Francúzsko v súboji, ktorým vyvrcholí program štvrťfinále EURO 2016.

Angličania si pri odchode z trávnika do šatní museli vypočuť slová nespokojnosti a hnevu v podaní svojich fanúšikov. Viacerí na hráčov hádzali vlajky, dresy a zborovo im zaspievali posmešný chorál "Nie ste hodní tohto trička". Brankár Joe Hart v mixzóne povedal, že na vlnu kritiky zo všetkých strán je Albión pripravený. "Vedeli sme čo nás čaká, napriek tomu sme na súpera nestačili. Vinu beriem aj na seba, urobil som chybu. Veľmi sme chceli postúpiť, každý videl, že sme sa snažili, ale nevyšlo to. Musíme sa z toho celého poučiť a vrátiť sa silnejší. Najskôr však budeme od každého počúvať len kritiku a myslím, že si ju aj zaslúžime," sypal si popol na hlavu Hart. V podobnom duchu sa vyjadril aj Wayne Rooney. "Je to pre nás smutný deň. Nie vždy vyhrá lepšie mužstvo. Dostali sa do vedenia a potom bolo pre nás ťažké streliť gól, pretože súper hral vzadu veľmi organizovane. Je to veľké sklamanie, ale musíme sa posunúť ďalej. Onedlho začína nová kvalifikácia, tam chceme napraviť naše zaváhanie," vravel anglický kapitán.
 

Vyberte región