V Levoči sprístupnili pre turistov vežu Baziliky sv. Jakuba

07.07.2016 Levoča

Levoča 7. júla (TASR) – Turisti i domáci si budú môcť toto leto prvýkrát vychutnať výhľad na mesto z veže Baziliky sv. Jakuba v Levoči. Vedenie mesta sprístupňuje kostolnú vežu pre verejnosť oddnes a pre záujemcov je pripravený i odborný výklad od sprievodcov. Na vrchol budú musieť turisti vyjsť 216 schodov.

Vedenie Levoče plánuje otvorením veže posilniť cestovný ruch v meste. Bazilika sv. Jakuba sa nachádza v centre mesta a ponúka výhľad nielen na Levoču a jej okolitú prírodu, ale aj na Vysoké Tatry či Slovenský raj. „Takmer v každom jednom veľkom meste v Európe sú veže sprístupnené a turisti, ktorí navštívia Baziliku sv. Jakuba sa pýtajú, či ponúkame i túto službu. Preto sme sa rozhodli pripraviť a sprístupniť tento priestor,“ vysvetlil primátor mesta Milan Majerský.

„Vyhliadky akéhokoľvek druhu sú vo svete, ale aj u nás veľmi atraktívnym produktom cestovného ruchu. Jednoducho povedané, ľudia radi vyjdú hore, aby sa pozreli na mesto či krajinu z vtáčej perspektívy. Otvára sa im úplne nový pohľad, ktorý zdola získať nemôžu,“ uviedol Kamil Tomčofčík z Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta Mestského úradu v Levoči. S prehliadkami kostolnej veže sa začne dnes. Veža bude k dispozícii sedem dní v týždni, pričom výstupy sú pripravené v 45-minútových intervaloch. „S maximálne 20-člennou skupinou bude vždy na 70-metrovej veži sprievodca. Návštevníci sa dozvedia stručnú históriu veže i mesta, ale aj to, čo majú možnosť z veže vidieť,“ uviedol Tomčofčík.

„Pôvodná veža i s kostolom bola postavená približne v 14. storočí a bola vyššia, ako ju poznáme teraz. V 19. storočí ju prestavali do neogotického slohu a je to jedna z najstarších veží svojho typu na území dnešného Slovenska. Stavba bola realizovaná podľa plánov Fridricha Mücka,“ predstavil stručnú históriu veže sprievodca Štefan Plačko.
 

Vyberte región