Slováci sa schádzajú v Riu, na izbách im netečie teplá voda

27.07.2016 Celý región

Rio de Janeiro 27. júla (TASR) - K pätici slovenských vodných slalomárov, ktorí prišli do olympijskej dediny v Riu de Janeiro už v nedeľu večer, sa na druhý deň podľa portálu olympic.sk pridala aj dvojica pištoliarov Pavol Kopp a Juraj Tužinský.

Spoločne s trénermi však absolvovala neplánovane dlhú cestu z Viedne do Ria. Po nedeľňajšom večernom prílete do Ríma, odkiaľ mala pokračovať nočným letom do Brazílie, sa dvojica športových strelcov dozvedela, že ich lietadlo z technických dôvodov odletí až na druhý deň. Nechtiac teda museli prespať v Ríme a do dejiska OH prileteli namiesto pondelňajšieho rána až večer.

Z tohto dôvodu utorok využili na oddych a na prvý tréning sa do svojho areálu v časti Deodoro vydali až v stredu. Zato vodní slalomári v stredu trénovali vo vodáckom areáli takisto v časti Deodoro už tretí deň. "V utorok predpoludním sa na nich prišli pozrieť aj členovia vedenia slovenskej výpravy. Predpoludním trénovala na vode len mužská štvorica, popoludní sa k nej pridala aj Jana Dukátová," informuje olympic.sk.

Brazílčanom sa podarilo dokončiť novú diaľnicu z Barry do Deodora, takže preprava z Olympijskej dediny do tamojšieho olympijského parku trvá len zhruba pol hodiny. V pondelok, utorok i v stredu denné teploty presiahli 30 stupňov a športovci sa zatiaľ mohli cítiť naozaj ako v lete. Od štvrtka by sa malo ochladiť postupne približne na 20 stupňov. S výnimkou soboty potom až do konca týždňa meteorológovia predpovedajú súvislú oblačnosť. Napriek horúčavám si však olympionici aj členovia ich sprievodu musia do jedálne aj do autobusov obliekať na seba bundy, pretože tieto priestory Brazílčania neprimerane chladia – v dopravných prostriedkoch hádam len na 17 stupňov, v jedálni to večer býva podobné. Na prílišné chladenie sa na ranných poradách vedúcich výprav sťažovali zástupcovia viacerých delegácií.

"V stredu na tradičnej rannej porade vedúcich výprav zažili účastníci prekvapenie. Rovno z letiska hneď po príchode do Ria medzi nich zavítal prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Potom v sprievode prezidenta organizačného výboru OH 2016 Carlosa Arthura Nuzmana navštívil aj jedáleň Olympijskej dediny. Tá leží rovno oproti budove číslo 15, v ktorej býva slovenská olympijská výprava. V rovnakej budove sú ubytovaní zamestnanci MOV a niekoľko dní v nej má bývať aj samotný Bach. Najväčšou výpravou, ktorá obýva budovu číslo 15 spolu so Slovákmi, je česká, ale bývajú v nej napríklad aj športovci z Gruzínska, Albánska či Kataru, ako aj členovia tímu utečencov, o ktorých komplexné zabezpečenie v Riu sa plne postaral MOV a ktorí budú súťažiť pod olympijskou vlajkou," uvádza olympic.sk.

V médiách sa objavila silná kritika na adresu ubytovania v Olympijskej dedine zo strany niektorých výprav, predovšetkým austrálskej, bieloruskej a argentínskej. Austrálska vedúca výpravy po príchode do dediny dokonca odmietla prevziať apartmány, pretože neboli vyčistené po stavbároch. Prvá časť austrálskych olympionikov sa spočiatku núdzovo ubytovala v hoteloch v časti Barra da Tijuca. Ale v utorok sa už väčšina Austrálčanov nasťahovala riadne do dediny.

Pokiaľ ide o ubytovanie slovenskej výpravy, až také veľké problémy neboli. "Vo viacerých izbách však zatiaľ netečie teplá voda a do izieb tých členov výpravy, ktorí sú v dedine od nedeľňajšieho večera, do stredajšieho rána nezavítala žiadna upratovačka. Takisto sa vyskytujú drobné technické poruchy na vodoinštalácii, či na toaletách," dopĺňa portál olympic.sk.

Odstraňovanie nedostatkov ide pomaly, pretože v rámci všeobecného šetrenia nie je naplnený stav personálu, ktorý sa má starať o čistotu a údržbu jednotlivých budov. Organizátori prisľúbili, že sa prioritne sústredia na odstraňovanie nedostatkov v tých apartmánoch, ktoré sú už obývané. Výpravy museli vchodové dvere týchto apartmánov v utorok označiť farebnými nálepkami. V utorok ubytovacie priestory slovenskej výpravy navštívili zástupcovia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Vyžiadali si zoznam ubytovania športovcov v jednotlivých apartmánoch a izbách, aby vedeli, kde ich majú hľadať komisári WADA na účel vykonania testovania.

Po dvojtýždňovom čakaní v prístave v Riu by si slovenská výprava v stredu konečne mala prevziať lodné kargo. V dôsledku štrajku personálu v morskom prístave sa celkové odbavenie karga výrazne predĺžilo. Slováci sa už nevedia dočkať doručenia viacerých dôležitých súčastí vybavenia izieb či úradovne výpravy – napríklad kancelárskeho vybavenia vrátane tlačiarne a kávovaru, tulivakov na sedenie, ale aj sieťok na okná proti hmyzu.
 

Vyberte región