Ruska výprava odcestovala do Ria bez vyše stovky športovcov

28.07.2016 Celý región

Moskva 28. júla (TASR) - Do dejiska OH 2016 odcestovala vo štvrtok výrazne preriedená ruská výprava, ktorú postihol vo viacerých športoch dopingový škandál. Informovala o tom agentúra AP.

Z pôvodnej 387-člennej nominácie sa v Riu de Janeiro pre zákaz od medzinárodných športových federácií nepredstaví viac ako 100 športovcov. Najviac absencií počítajú Rusi v atletike, jediná zástupkyňa "kráľovnej športu", ktorá bude hájiť ruské farby, je diaľkarka Darja Klišinová.

Tresty pre ruský šport prišli aj v plávaní, veslovaní či kanoistike. Naopak, v džude alebo tenise sa môžu predstaviť celé ruské tímy. Krajina môže prísť pred začiatkom OH 2016 ešte aj o vzpieračov. Pri opätovnom testovaní vzoriek z OH 2008 a 2012 sa našlo viacero pozitívnych nálezov. Z hier v Londýne sa našli u štyroch Rusov, vrátane troch medailistov.

Vlajkonosičom ruskej výpravy počas otváracieho ceremoniálu OH by mal byť štvornásobný medailista a skúsený volejbalista Sergej Tetuchin. "Dnes ako nikdy predtým, potrebujeme zostať jednotní a byť rodinou," povedal ruský volejbalista.

Prezident Putin nariadil zriadiť novú antidopingovú komisiu, ktorá bude nezávislá od parlamentu. Viesť by ju mal Vitalij Smirnov, bývalý sovietsky minister športu a člen Medzinárodného olympijského výboru. "Uvítame príchod WADY a vylučujeme akýkoľvek zásah zo strany štátu alebo iných štruktúr. V Rusku nie je ani nikdy nebol štátom riadený doping," povedal Smirnov pre ruskú tlačovú agentúru TASS.
 

Vyberte región